Tudástár
Mit jelent az OGTT
A terheléses vércukor vizsgálat (más néven OGTT – orális glükóz tolerancia teszt) a panaszokat még nem okozó cukorbetegség és az azt megelőző állapotok (csökkent glükóztolerancia, inzulinrezisztencia) és a terhességi cukorbetegség szűrésére szolgál.
Mit mutat meg a terheléses vércukorvizsgálat és miért fontos az elvégzése?
Magyarországon ma a felnőtt magyar lakosság 68%-a túlsúlyos vagy elhízott, ami nagy kockázatot jelent a 2-es típusú cukorbetegségre (diabétesz) és a szív-és érrendszeri megbetegedésekre.
A betegség és szövődményeinek kezelése nagy terhet ró a betegre, családjára, az egészségügyre és így az egész társadalomra. Hazánkban- már 15 évvel ezelőtt is – a cukorbetegség szövődményeinek éves kezelési költsége 17 milliárd, össztársadalmi költsége pedig közel 100 milliárd forint volt. Ezért is fontos a lehető legkorábbi stádiumban felismerni a betegséget. Magyarországon a közelmúltban végezett reprezentatív felmérés eredményei alapján a 20-69 éves korosztályban a cukorbetegség előfordulási gyakorisága 7,5%, de szűrés hiányában a betegek fele felismeretlen marad, holott a 40 éves életkorban felismert cukorbetegség a jólétben töltött életévek számából 10 -15 év veszteséget okoz!
Terhesség
A cukorbetegség szempontjából veszélyeztetett másik fontos populáció a terhes nőké.
A terhesség ideje alatt igazolt cukorbetegség az úgynevezett gesztációs diabétesz (GDM). A GDM kiszűrésének módja, a terhesség 24-28.hete között elvégzett OGTT vizsgálat. Magyar centrumokból származó adatok alapján a GDM előfordulása 5-10 %. A GDM anyák 50%-a a szülést követő 5 éven belül „valódi” cukorbeteg lesz !
Szénhidrátanyagcsere-zavar
A manifeszt cukorbetegséget megelőző szénhidrátanyagcsere-zavarok – az emelkedett éhgyomri vércukor (IFG), a csökkent glükóz tolerancia (IGT) – szintén nagy kockázatot jelent a szív-és érrendszeri következmények szempontjából. Nemzetközi adatok alapján az IFG előfordulása a felnőtt populációban átlagosan 4,8-7,6%, az IGT-é 3-9%. Szűrővizsgálatok tapasztalata szerint minden ismert cukorbetegre egy fel nem ismert diabéteszes egyén esik. A fenti nemzetközi adatokat magyarországi populációra adaptálva, hazánkban kb. 1-1,5 millió ember cukorbeteg, a szénhidrátanyagcsere-zavar korai stádiumában levők (prediabéteszesek) száma megközelítőleg mégegyszer ennyi. Egy hetvenezer fős, 20-70 éves korú populáció részvételével készült vizsgálat (FINDRISC Magyarország) adatai alapján a korábban szénhidrátanyagcsere-zavarról nem tudó (!), de magas kockázatú betegek 7,6%-a már manifeszt diabéteszes volt a vizsgálat idején, 14,08%-uk IFG-ben és 24,79(!)%-uk IGT-ben szenvedett. Az elvégzett terheléses vércukor vizsgálat alanyainak 46%-ánál volt korábban nem ismert szénhidrátanyagcsere-zavar!
A szénhidrátanyagcsere-zavarok korai felismerésében nagy populáción végzett szűrővizsgálatok segítenének. Enyhén emelkedett éhomi vércukor-szint (≥5,6mm/l) esetén már javasolt a 75 g glükóz OGTT elvégzése.
Mikor javasolt a terheléses vércukorvizsgálat elvégzése?
- A terhességi cukorbetegség kizárása érdekében, a várandósság 24-28. hete között minden esetben vagy a kezelőorvos utasítása alapján
- Mindazok számára, akiknek a családjában előfordult szénhidrát – anyagcserezavar, pl. cukorbetegség, Inzulinrezisztencia
- A kezelőorvos döntése alapján, bármilyen szénhidrát-anyagcserezavar gyanúja esetén, melyre az alábbi tünetek és panaszok utalhatnak:
- fogyás vagy hízás
- Fokozott szomjúságérzet
- Napközben gyakran előforduló cukoréhség
- Rendszertelen menstruáció
- PCOS (policisztás ovárium szindróma)
- Nehéz teherbeesés
- étkezéssel összefüggő kirívó hangulatingadozások, fáradtság, koncetrációs zavar
- kóros éhomi vércukorszint
- lassú sebgyógyulás
- nagy mennyiségű vizeletürítés
- inzulinrezisztencia gyanúja
Diagnosztizált állapot kezelésének ellenőrzése esetén elengedhetetlen.