Tudástár

Mit jelent az OGTT

A terheléses vércukor vizsgálat (más néven OGTT – orális glükóz tolerancia teszt) a panaszokat még nem okozó cukorbetegség és az azt megelőző állapotok (csökkent glükóztolerancia, inzulinrezisztencia) és a terhességi cukorbetegség szűrésére szolgál.

Mit mutat meg a terheléses vércukorvizsgálat és miért fontos az elvégzése?

Magyarországon ma a felnőtt magyar lakosság 68%-a túlsúlyos vagy elhízott, ami nagy kockázatot jelent a 2-es típusú cukorbetegségre (diabétesz) és a szív-és érrendszeri megbetegedésekre.

A diabétesz ma hazánkban a vakság, a végstádiumú veseelégtelenség, a nem traumás végtagi amputációk legfőbb oka.

A betegség és szövődményeinek kezelése nagy terhet ró a betegre, családjára, az egészségügyre és így az egész társadalomra. Hazánkban- már 15 évvel ezelőtt is – a cukorbetegség szövődményeinek éves kezelési költsége 17 milliárd, össztársadalmi költsége pedig közel 100 milliárd forint volt. Ezért is fontos a lehető legkorábbi stádiumban felismerni a betegséget. Magyarországon  a közelmúltban végezett reprezentatív felmérés eredményei alapján a 20-69 éves korosztályban a cukorbetegség előfordulási gyakorisága 7,5%, de szűrés hiányában a betegek fele felismeretlen marad, holott a 40 éves életkorban felismert cukorbetegség a jólétben töltött életévek számából 10 -15 év veszteséget okoz!

Terhesség

A cukorbetegség szempontjából veszélyeztetett másik fontos populáció a terhes nőké.
A terhesség ideje alatt igazolt cukorbetegség az úgynevezett gesztációs diabétesz (GDM). A GDM kiszűrésének módja, a terhesség 24-28.hete között elvégzett OGTT vizsgálat. Magyar centrumokból származó adatok alapján a GDM előfordulása 5-10 %. A GDM anyák 50%-a a szülést követő 5 éven belül „valódi” cukorbeteg lesz !

Szénhidrátanyagcsere-zavar

A manifeszt cukorbetegséget megelőző szénhidrátanyagcsere-zavarok – az emelkedett éhgyomri vércukor (IFG), a csökkent glükóz tolerancia (IGT) – szintén nagy kockázatot jelent a szív-és érrendszeri következmények szempontjából. Nemzetközi adatok alapján az IFG előfordulása a felnőtt populációban átlagosan 4,8-7,6%, az IGT-é 3-9%. Szűrővizsgálatok tapasztalata szerint minden ismert cukorbetegre egy fel nem ismert diabéteszes egyén esik. A fenti nemzetközi adatokat magyarországi populációra adaptálva, hazánkban kb. 1-1,5 millió ember cukorbeteg, a szénhidrátanyagcsere-zavar korai stádiumában levők (prediabéteszesek) száma megközelítőleg mégegyszer ennyi. Egy hetvenezer fős, 20-70 éves korú populáció részvételével készült vizsgálat (FINDRISC Magyarország) adatai alapján a korábban szénhidrátanyagcsere-zavarról nem tudó (!), de magas kockázatú betegek 7,6%-a már manifeszt diabéteszes volt a vizsgálat idején, 14,08%-uk IFG-ben és 24,79(!)%-uk IGT-ben szenvedett. Az elvégzett terheléses vércukor vizsgálat alanyainak 46%-ánál volt korábban nem ismert szénhidrátanyagcsere-zavar!

A szénhidrátanyagcsere-zavarok korai felismerésében nagy populáción végzett szűrővizsgálatok segítenének. Enyhén emelkedett éhomi vércukor-szint (≥5,6mm/l) esetén már javasolt a 75 g glükóz OGTT elvégzése.

Mikor javasolt a terheléses vércukorvizsgálat elvégzése?

  • A terhességi cukorbetegség kizárása érdekében, a várandósság 24-28. hete között minden esetben vagy a kezelőorvos utasítása alapján
  • Mindazok számára, akiknek a családjában előfordult szénhidrát – anyagcserezavar, pl. cukorbetegség, Inzulinrezisztencia
  • A kezelőorvos döntése alapján, bármilyen szénhidrát-anyagcserezavar gyanúja esetén, melyre az alábbi tünetek és panaszok utalhatnak:
    • fogyás vagy hízás
    • Fokozott szomjúságérzet
    • Napközben gyakran előforduló cukoréhség
    • Rendszertelen menstruáció
    • PCOS (policisztás ovárium szindróma)
    • Nehéz teherbeesés
    • étkezéssel összefüggő kirívó hangulatingadozások, fáradtság, koncetrációs zavar
    • kóros éhomi vércukorszint
    • lassú sebgyógyulás
    • nagy mennyiségű vizeletürítés
    • inzulinrezisztencia gyanúja

Diagnosztizált állapot kezelésének ellenőrzése esetén elengedhetetlen.

A vizsgálat menete

1. Előkészületek
A terhelést megelőző 3 napban, legalább 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend tartása szükséges (magas a szénhidráttartalma a kenyérnek, tésztáknak, tejcsokoládénak, banánnak, rizsnek, krumplinak stb.) Kerülni kell a kimerítő fizikai tevékenységeket, pl.: kardio edzést stb.

A vizsgálatot megelőző este, de legalább  8-10 órával a teszt előtt,  már nem szabad enni vagy inni (kivéve szénsavmentes vizet). Ez biztosítja, hogy a vércukorszint a vizsgálat kezdetén a lehető legközelebb legyen a normálhoz.

2. Első vérvétel
A vizsgálat napján éhgyomorra kell érkezni a rendelőbe vagy laboratóriumba. Az orvos vagy a laboratóriumi asszisztens, az első vérvétellel ellenőrzi az éhomi várcukor szintet.

3. Glükózital fogyasztása
Miután levették az első vérmintát, pár percen belül 75 gramm glükóz tartalmú oldatot kell elfogyasztani, ezen kellemetlen ízű oldat alternatívája a GERO-DEX glükóz ital.

4. Várakozás
A glükózital elfogyasztása után, a vizsgálat típusától függően, egy meghatározott ideig várni kell, ami pl.: a 2 pontos vizsgálat esetén 2 óra. Fontos, hogy ez alatt az idő alatt nem szabad enni, inni (kivéve vizet, ha engedélyezett), nem szabad dohányozni és intenzív fizikai tevékenységet végezni, mert ezek befolyásolhatják a vizsgálat eredményét.

5. További vérvételek
 A várakozási idő alatt vagy végén újabb vérmintákat vesznek tőled. Általában 1 és 2 óra elteltével történik vérvétel, hogy lássák, hogyan változik a vércukorszinted a glükózital fogyasztása után.

6. Eredmények kiértékelése
Az orvos kiértékeli a vércukorszint változásait az éhomi és a terhelés utáni vérminták alapján. Ezek az eredmények segítenek megállapítani, hogy a szervezeted hogyan kezeli a cukrot, és hogy fennáll-e cukorbetegség vagy prediabétesz.

A vizsgálat eredményét és értékelését esetleg befolyásoló tényezők (fertőzéses megbetegedések, gyógyszerhatások, menstruáció stb.) fennállását figyelembe kell venni és egyes esetekben indokolt lehet a terheléses vizsgálat halasztása is.